Pierwszy aparat fotograficzny to decyzja, która często wywołuje nasze wątpliwości i dylematy. Jednocześnie decydujemy się na niego, żeby rozwijać swoje hobby, a czasem po prostu dzielić się ciekawymi kadrami ze swojego życia w mediach społecznościowych czy zapełnić rodzinny album pięknymi zdjęciami. Jednak jeśli w tym celu decydujemy się wydać pieniądze na osobny sprzęt, musimy mieć swego rodzaju smykałkę do fotografii. W przeciwnym razie poprzestalibyśmy przecież na aparacie, jaki każdy z nas nosi na co dzień przy sobie, a więc tym w telefonie komórkowym.
Kiedy aparat smartfonu przestaje nam wystarczać, czas na lekturę tego poradnika! Podpowiadamy, jaki pierwszy aparat fotograficzny jest najlepszy. Przystępnie i zrozumiale omawiamy najważniejsze kwestie, a przede wszystkim wskazujemy różne opcje oraz konkretne modele, nad którymi warto się pochylić.
Czy warto kupić pierwszy aparat fotograficzny?
Chociaż współcześnie zdjęcia zrobimy każdym telefonem, dedykowany do tego aparat fotograficzny daje nam o wiele przyjemniejszy klimat wykonywania fotografii. Słyszymy, jak otwiera się i zamyka migawka. Mamy przyjemną świadomość, że wydaliśmy pieniądze na sprzęt, który służy tylko naszej pasji. Przede wszystkim jednak, nawet niedrogi pierwszy aparat fotograficzny ma znacznie większą matrycę niż ta, którą producenci zdołają upchnąć w telefonach komórkowych.
Przez jego obiektyw wpada więcej światła, a duża matryca oznacza lepszą jakość przy tej samej, a nawet mniejszej rozdzielczości. W aparatach w telefonie część pikseli jest bowiem generowana cyfrowo, a nie w momencie robienia zdjęcia, przez padanie światła na matrycę światłoczułą. Pierwszy aparat fotograficzny, nawet w podstawowej wersji, daje nam też o wiele więcej opcji i metod wpływania na ostateczny efekt, który chcemy uzyskać.
Zobacz też: Aparat fotograficzny dla początkujących
Jaki pierwszy aparat fotograficzny wybrać i kupić?
Decydując się na pierwszy aparat fotograficzny, musimy zacząć od określenia budżetu, a także adekwatnych potrzeb i oczekiwań. Jeśli podejdziemy do tego metodycznie, zakup będzie przemyślany i posłuży nam przez lata. Dlatego właśnie warto zacząć od omówienia rodzajów aparatów fotograficznych, jakie znajdziemy na naszym rynku.
Pierwsza i podstawowa klasyfikacja obejmuje sposób utrwalania obrazu. Klisze światłoczułe odeszły już raczej do lamusa i po aparaty analogowe sięgają tylko pasjonaci, ceniący sobie ten niepowtarzalny, vintage klimat. O wiele bardziej popularne są aparaty cyfrowe. Posiadają one matrycę elektroniczną, która utrwala obraz padający na nią poprzez obiektyw i zapisuje go w formie cyfrowego pliku. Służy do tego na przykład karta pamięci. To właśnie aparat cyfrowy polecamy na pierwszy aparat fotograficzny.
Sprawdź także: Aparat fotograficzny dla dzieci
Dlaczego? Przede wszystkim pozwala nam on na zrobienie tysięcy zdjęć właściwie zerowym kosztem. A sztuka fotografii wymaga, by dużo ćwiczyć. Możemy próbować różnych kadrów i ustawień, robiąc dziesiątki zdjęć w jednej i tej samej scenerii. To przekłada się na nasze umiejętności, a do tego fotografiami od razu możemy dzielić się w mediach społecznościowych, zapewniając sobie dodatkową motywację. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by takie zdjęcia drukować – czy to na domowej drukarce, czy też w specjalnym zakładzie.
Warto jeszcze wspomnieć o jednej grupie pierwszych aparatów fotograficznych. Są to modele natychmiastowe. Na czym to polega? Urządzenie takie ma wbudowaną drukarkę, która od razu wywołuje zrobione zdjęcie. To frajda nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Pamiętajmy jednak, że koszty takiego papieru, jak i atramentu są duże, a takie zasoby „lubią” się szybko kończyć. Warto więc wybrać model, który zapisuje zdjęcia w formie cyfrowej, my wybieramy najbardziej udane fotografie, a dopiero potem następuje drukowanie.
Wielkość pierwszego aparatu fotograficznego
Jak duży pierwszy aparat fotograficzny wybrać na początek? To zależy od naszego budżetu, a także chęci. Dla dzieci, emerytów, jak i osób, które nie myślą poważnie o fotografii artystycznej, z powodzeniem sprawdzi się tak zwana małpka, czyli mały aparat kompaktowy. Posiada on niewielki zoom i okrojoną liczbę ustawień, a i tak robi lepsze zdjęcia niż telefon. Kolejną opcją jest tak zwany superzoom, czyli rozbudowany kompakt, dużo większy, cięższy i z dużym zoomem optycznym. On pozwala nam na hobbystyczne łapanie ciekawych kadrów.
Może Cię zainteresować: Aparat fotograficzny
Idąc w kierunku coraz większych rozwiązań, napotykamy nowoczesne bezlusterkowce. To pierwsze aparaty fotograficzne z wymienną optyką w naszym zestawieniu. Oznacza to, że umożliwiają wymianę obiektywów w zależności od potrzeb i efektów, jakie chcemy osiągnąć. Samo body, czyli korpus aparatu, pozostaje jednak mały i lekki. Większym aparatem z wymienną optyką jest lustrzanka, która ze względu na skomplikowany zestaw luster jest ciężka oraz zdecydowanie nie mieści się w dłoni. Jest to dobry pierwszy aparat fotograficzny, jeśli chcemy zacząć z grubej rury, od sprzętu, którego nie będzie trzeba wymieniać w miarę, jak wzrastają nasze umiejętności.
Jaki pierwszy aparat fotograficzny jest najlepszy?
Jednak rodzaj sprzętu to wciąż nie wszystko. By wybrać najlepszy pierwszy aparat fotograficzny, zwróćmy uwagę także na takie kwestie, jak:
- Zoom, czyli przybliżenie – im większy, tym ciekawsze ujęcia możemy robić.
- Przysłona – otwór, przez który wpada światło. Mniejsza cyferka oznacza większą przysłonę, dlatego na przykład obiektyw 1.2 da nam o wiele lepszą jakość zdjęć niż 5.6.
- Światłoczułość – w przypadku aparatów cyfrowych jest to ISO. Im większe, tym jaśniejsze wychodzi zdjęcie nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Warto też sprawdzić w internecie, jak wyglądają zdjęcia z konkretnego modelu przy dużych czułościach, by upewnić się, że nie są zaszumione.
- Ostrość – jako że ustawienie ostrości ręczne jest trudne nawet dla profesjonalistów, najlepszy pierwszy aparat fotograficzny powinien posiadać autofocus. Oznacza to, że automatycznie ustawia on ostrość na konkretnym obiekcie, na przykład twarzy czy tym, co znajduje się najbliżej obiektywu.
- Wygoda – dobry pierwszy aparat fotograficzny musi być też ergonomiczny, by nie zniechęcić nas do robienia zdjęć. Podstawą jest intuicyjne ułożenie przycisków oraz antypoślizgowy grip, czyli uchwyt, a także pasek zakładany na szyję lub na nadgarstek.
- Wyświetlacz – najlepiej ruchomy, odchylany, a dodatkowo wizjer. Ułatwi to podgląd fotografii w różnych warunkach oświetleniowych i przy różnym ułożeniu aparatu.
- Zasilanie – unikajmy modeli zasilanych zwykłymi bateriami. Generuje to duże koszty i jest nieekologiczne. Najlepszy pierwszy aparat fotograficzny posiada dedykowany akumulator wielorazowy, który ładujemy tak, jak ten w komórce. Najlepiej mieć dodatkową, zapasową baterię w razie, gdyby pierwsza się wyczerpała.
Gdzie kupić pierwszy aparat fotograficzny?
Niezależnie od tego, czy kupujemy pierwszy aparat fotograficzny dla siebie, czy jest to nasz pomysł na prezent, warto odwiedzić przede wszystkim sklepy z elektroniką oraz te dla fotografów. Duży wybór czeka także w sklepach internetowych. Producenci takich urządzeń to na przykład Nikon, Canon, Sony, Agfa, Fuji Film i wielu innych.
Cena pierwszego aparatu fotograficznego
Ile kosztuje pierwszy aparat fotograficzny? Właściwe pytanie powinno brzmieć: ile chcemy wydać? Na rynku znajdziemy propozycje zarówno za 150 zł, jak i za 15 tysięcy złotych. W dodatku jakość zdjęć nie zawsze zależy od sprzętu, ale także naszej kreatywności i chęci do nauki. Dlatego właśnie jest to sprawa bardzo indywidualna.
Pierwszy aparat fotograficzny – opinie
Zakup pierwszego sprzętu do robienia zdjęć macie już za sobą? To świetnie się składa! Koniecznie podzielcie się, czym się kierowaliście i na co ostatecznie padł Wasz wybór. Może znaleźliście ukrytą perełkę lub odradzacie konkretny, mocno promowany model? Czekamy na opinie o pierwszych aparatach fotograficznych w sekcji komentarzy.
Pierwszy aparat fotograficzny / Ranking najlepszych
Nie czekamy biernie na Wasze propozycje – przygotowaliśmy też własne. Poniżej znajdziecie ranking najlepszych pierwszych aparatów fotograficznych, dedykowanych dla początkujących adeptów tej kreatywnej sztuki. A w nim? Sprawdzone i szczególnie polecane modele!